Tovaryši kalamáře

Literární soutěž s profesionálním přístupem

Kdo chce být mistrem pera, musí být tovaryšem kalamáře

Každoročně pořádáme literární povídkovou soutěž Tovaryši kalamáře. Od roku 2017 proběhly už tři ročníky, jejichž výsledkem jsou tři povídkové antologie vydané jak v tištěné, tak v rozšířené elektronické podobě.

Pro koho to je

Soutěž je určena autorům, ať už publikujícím či teprve začínajícím, kteří stojí o konstruktivní kritiku od odborné poroty a rádi by své povídky viděli vydané knižně. Pro inspiraci: vítězné povídky z předchozích let jsou sebrány v antologiích Zakázané slovoBůh Černého lesa a Krajina háďat.

Téma soutěže

Soutěžní témata se snažíme volit tak, aby umožňovala co nejpestřejší interpretace a žánrová zpracování. Témata dosavadních ročníků zněla Alternativní historie (2017), Bestie (2018), Apokalypsa (2019).

Odborná porota

Porotu tvoří zpravidla členové redakce, tedy lidé od fochu, kteří knihy píšou, překládají, redigují, korigují, vydávají i prodávají a jejichž jména lze nalézt v tirážích dobré stovky titulů. Porota ale bývá doplněna i externisty.

Způsob hodnocení

Porota dělí soutěžní příspěvky do tří kategorií – na práce, které v jejích očích neuspěly, na ty, které zaujaly, ale ještě jim něco chybělo, a na ty, které považuje za nejlepší a ráda by je viděla v soutěžní antologii. Výsledky bývají oznámeny v květnu, v následujících měsících každý autor obdrží písemné hodnocení své práce. S autory vítězných povídek v průběhu léta spolupracujeme na redakci tištěné antologie, která vychází na podzim.

Podmínky účasti

Soutěž zpravidla vyhlašujeme na přelomu roku, uzávěrka bývá koncem března. Zaslané povídky musí být původním autorským dílem soutěžícího, tematicky odpovídat zadání soutěže a být psány česky nebo slovensky. Zároveň nesmí být dosud publikovány ani se účastnit jiné soutěže. Minimální ani maximální rozsah díla nestanovujeme, počet zaslaných prací do soutěže neomezujeme. Obojí ponecháváme na soudnosti účastníků.

Účastnický poplatek

Podmínkou přijetí díla do soutěže je uhrazení účastnického poplatku (100 Kč nebo 4 EUR). K symbolickému startovnému jsme přistoupili, abychom snížili počet přihlášených prací a zvýšili jejich kvalitu. To první se nepodařilo, to druhé ano.

Odměny pro vítěze

Vítězné práce jsou po náležité redakční péči vydány v povídkové antologii. Autoři zveřejněných povídek obdrží věcné ceny, autoři, jejichž práce se umístí na prvních třech místech, obdrží navíc finanční odměnu. 

Tovaryši kalamáře 2020

Po třech ročnících jsme přikročili k úpravě harmonogramu soutěže.

Píšete nám, že v čase prázdnin a dovolených máte na tvorbu více času, a jestli bychom to nemohli při vyhlašování soutěže zohlednit. My zas po třech rozmarných létech strávených redigováním antologií rádi věnujeme červenec a srpen odpočinku, dětem, cestování. Jak to tedy letos bude?

Téma IV. ročníku Tovaryšů kalamáře vyhlásíme 1. června 2020, uzávěrka soutěžních příspěvků bude 31. srpna. Příspěvky vyhodnotíme během dvou měsíců, výsledky zveřejníme 31. října. Na hodnocení povídek a přípravu antologie si letos vyhradíme víc času, slavnostní vyhlášení vítězů a křest antologie uspořádáme v lednu 2021. 

4 hlavní důvody, proč se zúčastnit

POROTA

Porotci nejsou nadšenci skrývající se pod přezdívkami, ale konkrétní lidé s roky zkušeností z nakladatelské branže, jejichž jména najdete pod dobrou stovkou knižních titulů.

KRITIKA

Autor obdrží posudek zaměřený na řemeslné a jazykové zpracování jeho díla. Cílem je předat konstruktivní kritiku a přispět k další kultivaci autorovy tvorby.

REDAKCE

Vítězné práce projdou před vydáním pečlivou redakcí. Smyslem soutěže je nejen ocenit talent, ale pracovat s nadějnými autory a napomáhat jim v dalším tvůrčím rozvoji.

ANTOLOGIE

Nejlepší práce vyjdou knižně se vším, co k tomu patří. Poprvé publikující autoři se tak seznámí s kompletním procesem, kterým si kniha před vydáním musí projít.

Blog Tovaryšů kalamáře

Apokalyptický křest v Sedmém nebi

V sobotu 10. října se v Praze konal křest Krajiny háďat – antologie vítězných povídek III. ročníku literární soutěže Tovaryši kalamáře. Přestože letošní soutěžní téma znělo Apokalypsa, proběhla akce překvapivě klidně. Vítězové soutěže letos pocházeli z často velmi...

číst více

Tovaryši kalamáře 2019: výsledky

Korková zátka vzpurně zaskřípěla o sklo, temně rudý mok zašplouchal ve sklenkách a redakcí se rozlilo... Ne, vážně už nevíme, jak to ještě protáhnout... Kategorie C: Povídky, které neuspěly Letos se to týkalo pouze tří soutěžních prací, a to převážně z technických...

číst více

Tovaryši kalamáře 2019: povídky přečteny

Letošní ročník je plný změn. Sehnali jsme sponzora, zavedli účastnický poplatek i prize money pro vítěze – a na čtení i hodnocení jsme si vzali víc času. Důvody jsou jasné: chceme soutěž víc profesionalizovat a zároveň se z ní nechceme zbláznit. Troufáme si tvrdit, že...

číst více

Tovaryši kalamáře 2019: seznam povídek

Po zavedení účastnického poplatku jsme očekávali, že počet přihlášených prací dramaticky poklesne. Soutěž jsme pouze vyhlásili, ale nijak nepropagovali, termín nepřipomínali a dělali, jako že vlastně žádná není. Pesimisté v redakci sýčkovali, že nepřijde ani třicet...

číst více

Pokřtili jsme bestie

V předvečer oslav stého výročí státu slavila i Gorgona. Prozatím ne stý, ale druhý ročník povídkové soutěže Tovaryši kalamáře. Vyhlašovali se vítězní autoři povídek na téma bestie a křtila se antologie nejlepších prací. Na čtyřicet příznivců a účastníků soutěže se...

číst více

Tovaryši kalamáře 2018: výsledky

Od přečtení všech soutěžních příspěvků na téma Bestie uplynul měsíc, který jsme strávili jejich hodnocením. Byla to trudná práce, při níž jsme došli k zásadnímu zjištění – pro víc než sto padesát povídek jsou tři hodnotící kategorie málo. Leč dosti plků, podívejte se,...

číst více

Tovaryši kalamáře 2018: příspěvky přečteny

Uplynul měsíc od uzávěrky druhého ročníku soutěže a my přečetli všech 154 zaslaných prací. Teď nás čeká sepisování podrobných hodnocení pro každého ze stodvaatřiceti autorů. Než se do toho pustíme, dovolte nám něco málo postřehů a statistik. Co jsme to provedli? Pro...

číst více

Tovaryši kalamáře 2018: seznam povídek

Do druhého ročníku Tovaryšů kalamáře dorazilo dvakrát tolik povídek, co do prvního. Děkujeme všem psavcům za důvěru, níže naleznete abecední seznam přihlášených prací. Za povídkami, které se jmenují stejně, uveřejňujeme i iniciály autorů a autorek. Pokud v seznamu...

číst více

Zakázané slovo odtajněno!

Kdo nás zná, dobře ví, že si na oficiality ani ceremonie nepotrpíme. Tvrdá práce do úmoru, z redakce nevytáhnout paty, všechna sláva polní tráva. Ovšem kvůli vyhlášení výsledků Tovaryšů kalamáře a křtu povídkové antologie Zakázané slovo jsme udělali výjimku.. A tak se...

číst více