Tovaryši kalamáře

Literární soutěž s profesionálním přístupem

Tovaryši kalamáře 2019

Vyhlásili jsme třetí ročník povídkové soutěže Tovaryši kalamáře, který přináší několik změn. 

Pro koho to je

Soutěž je určena autorům všech žánrů, ať už publikujícím či teprve začínajícím, kteří stojí o konstruktivní kritiku od odborné poroty a rádi by své povídky viděli vydané knižně. Vítězné povídky z předchozích ročníků jsou sebrány v antologiích Zakázané slovoBůh Černého lesa.

Téma soutěže

Tématem třetího ročníku je„Apokalypsa“. Nenechte se zmást – jde o téma, nikoli žánrové vymezení. Snažíme se, aby témata umožňovala co nejpestřejší interpretace a žánrová zpracování. Pokud si nejste jisti tím svým, klidně ho s námi konzultujte předem.

Podmínky účasti

Uzávěrka soutěže bude 31. března 2019. Zaslané povídky musí být původním autorským dílem soutěžícího, tematicky odpovídat zadání soutěže a být psány česky nebo slovensky. Zároveň – jak už to bývá – nesmí být dosud knižně publikovány ani se účastnit jiné právě probíhající soutěže. Minimální ani maximální rozsah díla nestanovujeme, počet zaslaných prací do soutěže neomezujeme. Obojí ponecháváme na soudnosti účastníků.

Účastnický poplatek

Nově zavádíme účastnický poplatek 100 Kč nebo 4 eura. Podmínkou přijetí díla do soutěže je uhrazení poplatku na český, případně slovenský účet nakladatelství (viz návod u přihlášky).

K symbolickému startovnému přistupujeme z více důvodů. Zaprvé předpokládáme, že počet přihlášených prací do soutěže poklesne a my budeme schopni zodpovědně zhodnotit každou z nich. Zadruhé doufáme, že se zvýší kvalita obdržených povídek a my se vyhneme na první pohled odbytým pracím, kterých se nám v minulém ročníku sešlo příliš mnoho. Účastnický poplatek kompenzujeme zavedením finančních odměn a větším počtem věcných cen pro vítěze (viz níže).

Způsob hodnocení

Porota soutěžní příspěvky rozdělí do tří kategorií – na práce, které v jejích očích neuspěly, na ty, které zaujaly, ale ještě jim něco chybělo, a na ty, které považuje za nejlepší. Výsledky bývají oznámeny v květnu, v následujících měsících každý autor obdrží detailní hodnocení své práce. S autory těch nejlepších povídek v průběhu léta spolupracujeme na redakci tištěné antologie, která vychází na podzim. Podrobněji o způsobu hodnocení viz příspěvek na blogu.

Odměny pro vítěze

Vítězům bude nabídnuta smlouva s nakladatelstvím Gorgona a jejich díla budou po náležité redakční péči vydána v povídkové antologii (viz antologie Zakázané slovoBůh Černého lesa). Autoři, jejichž práce se umístí na prvních třech místech, obdrží finanční odměny a hodnotné ceny jak od nás, tak od prvního sponzora soutěže – českého herního vydavatelství Loris Games.

Odborná porota

Porotu tvoří lidé od fochu, kteří knihy píšou, překládají, redigují, korigují, vydávají i prodávají a jejichž jména lze nalézt v tirážích dobré stovky knižních titulů.

k

Tovaryši kalamáře 2019

Přihláška do soutěže

 

Drobné početní cvičení

4 hlavní důvody, proč se zúčastnit

1) POROTA

Porotci nejsou nadšenci skrývající se pod přezdívkami, ale konkrétní lidé s roky zkušeností z nakladatelské branže, jejichž jména najdete pod dobrou stovkou knižních titulů.

2) KRITIKA

Autor obdrží posudek zaměřený zejména na řemeslné a jazykové zpracování jeho díla. Cílem je předat konstruktivní odezvu a přispět k další kultivaci autorovy tvorby.

3) REDAKCE

Vítězné práce projdou před vydáním pečlivou redakcí. Smyslem soutěže je nejen ocenit talent, ale pracovat s nadějnými autory a napomáhat jim v dalším tvůrčím rozvoji.

4) ANTOLOGIE

Ty nejlepší práce vyjdou knižně se vším, co k tomu patří. Dalším z cílů soutěže je i seznámit poprvé publikující autory s kompletním procesem, kterým si kniha před vydáním musí projít.

Bůh Černého lesa

Bestie jsou všude. Jedny se od počátku věků skrývají v temných lesích, jiné chodí běžně mezi námi, 
další dřímou hluboko v nás. To nejlepší z II. ročníku!

Zakázané slovo

Devět českých a slovenských autorů a autorek představuje své vize alternativní historie v antologii povídek I. ročníku soutěže Tovaryši kalamáře.

Porota III. ročníku soutěže 

Hana Fruhwirtová

Hana Fruhwirtová

šéfredaktorka Gorgony, redaktorka Edice České televize

Jan Kravčík

Jan Kravčík

redaktor Gorgony, překladatel, autor Letopisů Vukogvazdské družiny

Jana Mezuláníková

Jana Mezuláníková

redaktorka Gorgony, spolupracovnice nakladatelství Host

Blog Tovaryšů kalamáře

Tovaryši kalamáře 2019: výsledky

Tovaryši kalamáře 2019: výsledky

Korková zátka vzpurně zaskřípěla o sklo, temně rudý mok zašplouchal ve sklenkách a redakcí se rozlilo... Ne, vážně už nevíme, jak to ještě protáhnout... Kategorie C: Povídky, které neuspěly Letos se to týkalo pouze tří soutěžních prací, a to převážně z technických...

číst více
Tovaryši kalamáře 2019: povídky přečteny

Tovaryši kalamáře 2019: povídky přečteny

Letošní ročník je plný změn. Sehnali jsme sponzora, zavedli účastnický poplatek i prize money pro vítěze – a na čtení i hodnocení jsme si vzali víc času. Důvody jsou jasné: chceme soutěž víc profesionalizovat a zároveň se z ní nechceme zbláznit. Troufáme si tvrdit, že...

číst více
Tovaryši kalamáře 2019: seznam povídek

Tovaryši kalamáře 2019: seznam povídek

Po zavedení účastnického poplatku jsme očekávali, že počet přihlášených prací dramaticky poklesne. Soutěž jsme pouze vyhlásili, ale nijak nepropagovali, termín nepřipomínali a dělali, jako že vlastně žádná není. Pesimisté v redakci sýčkovali, že nepřijde ani třicet...

číst více
Pokřtili jsme bestie

Pokřtili jsme bestie

V předvečer oslav stého výročí státu slavila i Gorgona. Prozatím ne stý, ale druhý ročník povídkové soutěže Tovaryši kalamáře. Vyhlašovali se vítězní autoři povídek na téma bestie a křtila se antologie nejlepších prací. Na čtyřicet příznivců a účastníků soutěže se...

číst více
Tovaryši kalamáře 2018: výsledky

Tovaryši kalamáře 2018: výsledky

Od přečtení všech soutěžních příspěvků na téma Bestie uplynul měsíc, který jsme strávili jejich hodnocením. Byla to trudná práce, při níž jsme došli k zásadnímu zjištění – pro víc než sto padesát povídek jsou tři hodnotící kategorie málo. Leč dosti plků, podívejte se,...

číst více
Tovaryši kalamáře 2018: příspěvky přečteny

Tovaryši kalamáře 2018: příspěvky přečteny

Uplynul měsíc od uzávěrky druhého ročníku soutěže a my přečetli všech 154 zaslaných prací. Teď nás čeká sepisování podrobných hodnocení pro každého ze stodvaatřiceti autorů. Než se do toho pustíme, dovolte nám něco málo postřehů a statistik. Co jsme to provedli? Pro...

číst více
Tovaryši kalamáře 2018: seznam povídek

Tovaryši kalamáře 2018: seznam povídek

Do druhého ročníku Tovaryšů kalamáře dorazilo dvakrát tolik povídek, co do prvního. Děkujeme všem psavcům za důvěru, níže naleznete abecední seznam přihlášených prací. Za povídkami, které se jmenují stejně, uveřejňujeme i iniciály autorů a autorek. Pokud v seznamu...

číst více
Zakázané slovo odtajněno!

Zakázané slovo odtajněno!

Kdo nás zná, dobře ví, že si na oficiality ani ceremonie nepotrpíme. Tvrdá práce do úmoru, z redakce nevytáhnout paty, všechna sláva polní tráva. Ovšem kvůli vyhlášení výsledků Tovaryšů kalamáře a křtu povídkové antologie Zakázané slovo jsme udělali výjimku.. A tak se...

číst více
Věra Mertlíková: Příběhy si mě nachází samy

Věra Mertlíková: Příběhy si mě nachází samy

Pro toho, kdo pozorně sleduje českou fantastickou scénu, není jméno Věry Mertlíkové neznámé. Účetní ze Žlutavy na Zlínsku v posledních měsících sklízí úspěchy v jedné literární soutěži za druhou. Tovaryši kalamáře nejsou v tomto...

číst více

Další otravný newsletter?

Kdepak! Ale jestli se chceš dozvědět mezi prvními, že jsme vydali novou knihu, nech si poslat upozornění. Bez obav: víc než tři ročně nebudou.

Díky za zájem, nebudeš litovat. A kdyby snad, vždycky se můžeš odhlásit.